niedziela, 2 grudnia 2012

Ciastka fort-da z likierem warszawskim


Dwudziestego września na jednym ze spotkań pogotowia literackiego mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością Julii Fiedorczuk, a przede wszystkim z jej autorką we własnej osobie. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wywiadem z poetką mającym na celu przybliżyć gościom jej postać. Wszyscy też mieli okazję zapoznać się z jej wierszem pochodzącym z najnowszego tomiku pt. „tuż tuż”, który można też było zakupić na miejscu spotkania.


Przedstawiony tego wieczoru wiersz - „fort-da” został dokładnie przeanalizowany, można było się dowiedzieć o tym, co było natchnieniem do napisania go. Pani Julia odtajniła przed nami także o genezę tytułu, opowiadając o powiązaniach z teoriami freudowskimi. W wierszu tym obecne są motywy życia, śmierci, a także dziecięcej niewinności i rodzicielskiej miłości, a autorka wiersza zdradziła nam, że głównym jego celem było zarówno pobudzenie czytelnika do własnych przemyśleń, jak i wzbudzenie wzruszenia.


Na spotkaniu można było zauważyć osoby w różnym wieku, zarówno nastolatków jak i seniorów. Ludzie przychodzili sami, z kilkoma znajomymi, bądź też większą grupa tak, jak nasza „siódemkowa” Restauracja Noblistów. Dzięki pytaniom, które aktywnie zadawali uczestnicy naszego projektu (siedzimy zawsze w pierwszym rzędzie i jesteśmy najgłośniejsi!) dowiedzieliśmy się więcej o „fort-da”, jak i o innych wierszach pochodzących z tomiku „tuż tuż”. Pani Julia była uprzejma odpowiedzieć nam na pytania odnośnie jej upodobań, co do pisania wierszy i sposobu tworzenia, zaspokajała naszą ciekawość mówiąc także o swoich zajęciach poza pisaniem poezji, między innymi o  tłumaczeniu dzieł innych autorów na język polski, jak i o podróżach. Przez nasze pytania pani Fiedorczuk spowiadała się nam nawet z  najczęstszych motywów przewijających się w jej twórczości oraz z tego,  co kierowało nią przy wyborze tytułu jak i okładki do jej najnowszego tomiku.


Na spotkaniu pani Julia opowiadała też nam o swoich przekonaniach i upodobaniach, o tym jak pojmuje rolę matki, poetki, kobiety, a także o swoich priorytetach. Wywarła na nas wrażenie osoby bardzo otwartej. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i kameralnej atmosferze.

Kasia Klauza & Rafał Regulski











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz